• Učiteľstvo pre MŠ a vychovávateľstvo

• Študijný odbor pripravuje žiakov na edukačnú činnosť v školských výchovno-vzdelávacích zariadeniach s deťmi predškolského a školského veku. Široký všeobecnovzdelávací základ, odborné teoretické vedomosti a praktické zručnosti získané počas štúdia umožnia absolventom vykonávať samostatne edukačné aktivity v školských výchovno-vzdelávacích zariadeniach ako aj pokračovať v ďalšom vzdelávaní na vysokých školách.

Obsah štúdia:

Všeobecno-vzdelávacie predmety:
            slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk, nemecký jazyk matematika, dejepis, informatika, občianska náuka, etická výchova/náboženská výchova, geografia.

Odborné predmety:
            pedagogika, psychológia, špeciálna pedagogika, biológia a starostlivosť o zdravie, metodika hudobnej, výtvarnej a telesnej výchovy, literárna a jazyková výchova s metodikou, hra na hudobný nástroj, tvorivá dramatika,  aplikovaná informatika, prax.

Voliteľné predmety:
            konverzácia v cudzom jazyku, metodika vyučovania cudzieho jazyka v MŠ, pohybová kultúra, vedenie krúžku záujmovej činnosti, výtvarné techniky.

Uplatnenie v praxi:

Absolventi sa po úspešnom ukončení štúdia môžu uplatniť v školských výchovno-vzdelávacích  zariadeniach zameraných na edukáciu detí predškolského a školského veku. Absolventi môžu pokračovať v ďalších formách pomaturitného, špecializačného alebo vysokoškolského štúdia, najmä humanitného zamerania.

• Sociálno-výchovný pracovník

• Študijný odbor pripravuje žiakov so širokým všeobecnovzdelávacím základom, s odbornými teoretickými vedomosťami i praktickými zručnosťami tak, aby boli schopní vykonávať kvalifikovanú a samostatnú prácu v oblasti sociálnej a výchovnej starostlivosti.

Obsah štúdia:

Všeobecno-vzdelávacie predmety:
            slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk, nemecký jazyk, matematika, dejepis, občianska náuka, informatika, etická výchova/náboženská výchova, telesná výchova, geografia.

Odborné predmety:
            pedagogika, psychológia, špeciálna pedagogika, sociálna pedagogika, sociálno-právna ochrana, sociológia, sociálno-psychologický výcvik, metódy sociálnej práce, biológia a starostlivosť o zdravie, metodika edukačných činností, právna náuka, administratíva a korešpondencia, aplikovaná informatika, prax.

Voliteľné predmety:
            konverzácia v cudzom jazyku, manažment a marketing sociálnej práce, multikultúrne spolužitie, augmentatívna komunikácia.

Uplatnenie v praxi:

• sociálnych službách orgánov štátnej správy a samosprávy
            • úradoch práce
            • zariadeniach sociálnej starostlivosti akými sú detské domovy, domovy dôchodcov,    domovy sociálnych služieb
            • krízových centrách rodiny
            • sociálnych poradenských inštitúciách
            • neštátnych subjektoch poskytujúcich sociálne služby

• Pedagogický asistent

• Pedagogický asistent sa podieľa na uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu materskej školy, základnej školy, školy pre deti s nadaním lebo žiakov s nadaním, špeciálnej školy alebo výchovného programu pre deti a žiakov vo veku plnenia povinnej školskej dochádzky. Taktiež sa podieľa sa na utváraní rovnosti príležitostí vo výchove a vzdelávaní, na prekonávaní architektonických, informačných, jazykových, zdravotných, sociálnych alebo kultúrnych bariér.

Obsah štúdia

Všeobecno-vzdelávacie predmety:
            slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk, nemecký jazyk, matematika, dejepis, informatika, občianska náuka, etická výchova/náboženská výchova, geografia.

Odborné predmety:
            pedagogika, psychológia, špeciálna pedagogika, sociálna pedagogika, metodika edukačných činností, biológia a starostlivosť o zdravie, sociológia, hudobná výchova, výtvarná výchova, tvorivá dramatika, aplikovaná informatika, sociálno-psychologický výcvik, odborná prax.

Uplatnenie v praxi:

Absolvent študijného odboru pedagogický asistent môže kvalifikovane vykonávať činnosti, ktoré súvisia s priamou pedagogickou činnosťou a individuálnou prácou so žiakmi podľa inštrukcií pedagóga, s prácou so žiakmi počas voľnočasových aktivít, so spoluprácou s rodinou a s vlastnými vzdelávacími aktivitami. Dôraz sa kladie na schopnosť spolupráce s pedagógom v triede pri uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu materskej, základnej a strednej školy, školy pre deti alebo žiakov s nadaním, špeciálnej školy alebo výchovného programu školského výchovno-vzdelávacieho zariadenia na utváranie rovnosti príležitostí vo výchove a vzdelávaní a na prekonávanie zdravotných, sociálnych alebo kultúrnych bariér. Činnosť žiakov v rámci odbornej praxe je zameraná na pomoc deťom a žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia.