Ciele a poslanie tímu:
Tím je zriadený na podporu žiakov v oblasti ich individuálnych potrieb a potrieb skupín, ako aj na poskytovanie poradenstva pre pedagógov, rodičov a ďalších pracovníkov školy. Hlavným cieľom je vytvoriť podporné prostredie, ktoré umožní žiakom dosahovať ich plný potenciál v akademickom, sociálnom a osobnostnom rozvoji.
Funkcie a úlohy školského podporného tímu:
- Individuálna podpora žiakov:
- Poskytovanie poradenstva a individuálnej pomoci žiakom, ktorí majú problémy s učením, správaním, vzťahmi alebo psychickým zdravím.
- Prijímanie a konkretizácia podporných opatrení pre žiakov so špecifickými potrebami
- Vytváranie a implementácia individuálnych vzdelávacích plánov (ak je to potrebné) pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ako aj sledovanie ich pokroku.
- Pomoc pri riešení osobných a rodinných problémov žiakov a ich inklúzia do školského prostredia.
- Poradenstvo pre pedagógov:
- Poskytovanie poradenstva učiteľom pri práci so žiakmi so špecifickými potrebami, ako aj pri riešení konfliktov a problémov v triede.
- Podpora pri zavádzaní inovatívnych vyučovacích metód a prístupov pre žiakov s rôznymi vzdelávacími potrebami.
- Konzultácie v oblasti správania žiakov a prevencie školského násilia a šikanovania.
- Podpora a poradenstvo pre rodičov:
- Organizovanie stretnutí s rodičmi žiakov, ktorí potrebujú pomoc v oblasti výchovy, vzdelávania alebo riešenia problémov v škole.
- Informovanie rodičov o možnostiach ďalších odborných služieb, ak sú potrebné.
- Prevencia a rozvoj zručností:
- Organizovanie preventívnych programov zameraných na rozvoj sociálnych zručností, prevenciu závislostí, prevenciu šikanovania a iných foriem násilia, ako aj prevenciu porúch správania.
- Vytváranie aktivít, ktoré podporujú emocionálnu inteligenciu, sebaúctu a schopnosť riešiť konflikty u žiakov.
- Kariérové poradenstvo:
- Pomoc žiakom pri výbere ďalšieho vzdelávania alebo profesijného zamerania, vrátane individuálnych konzultácií a seminárov zameraných na rozvoj profesijných záujmov a schopností.
- Organizovanie exkurzií, besied a stretnutí s odborníkmi z rôznych profesijných oblastí.
- Spolupráca s odbornými a inštitucionálnymi partnermi:
- Udržiavanie a rozvíjanie spolupráce s odborníkmi a organizáciami, ktoré poskytujú podporu žiakom školy (napr. psychológovia, špeciálni pedagógovia, zariadenia poradenstva a prevencie).
- Koordinovanie aktivít s miestnymi sociálnymi a poradenskými inštitúciami, sociálnymi pracovníkmi, školskými psychológmi a ďalšími inštitúciami, ktoré môžu pomôcť pri riešení problémov žiakov.
- Individuálna podpora žiakov: