Vianočná ruža je ako vianočná múza...
Ako je to ďalej? Dočítate sa v básni v novom čísle časopisu, ktorý je plný vlastnej tvorby našich žiakov.
Medzinárodný deň ľudí so zdravotným postihnutím
Cieľom tohto dňa je presadzovať povedomie spoločnosti o zdravotnom postihnutí, zvýšiť podporu ľudí so zdravotným postihnutím a rozvíjať inkluzívnu spoločnosť. V tento deň si mali možnosť naši študenti v rámci predmetov Metodika integrovaného vzdelávania a Špeciálna pedagogika vyskúšať na malú chvíľu, aké to je byť „iný“. Snažili sa vžiť do role nevidiaceho, nepočujúceho či jednotlivca s telesným postihnutím.
5Realizovali aktivity ako písanie ústami, písanie správy so zatvorenými očami, prekonávanie prekážok so zaviazanými očami a orientácia v priestore hmatom, komunikácia len na základe odčítania pier alebo vyjadrovanie svojich pocitov či myšlienok prirodzenými posunkami.
Kultúrne aktivity v našej obci
Kultúrna andragogika je jednou z troch dôležitých pilierov andragogiky, ktorej súčasťou je aj kultúrno-osvetová činnosť. Študenti II.A triedy odboru sociálno-výchovný pracovník si pripravili miniposter kultúrnych aktivít, ktoré sa realizujú v ich obci.
Oboznámili nás tak so zaujímavými tradíciami a zvykmi, ktoré sa tradujú z generácie na generáciu a prispievajú do nášho kultúrneho dedičstva.
Terapia ako voľnočasové aktivity
Terapia je nielen liečebný proces využívajúci rôzne činnosti, ktoré majú vyvolávať pozitívne pocity, ale majú snahu zamedzovať vzniknutým problémom. Je zároveň aj vhodnou voľnočasovou aktivitou, ktorá má za úlohu pozitívne pôsobiť na deti/mládež.
2Študenti II.B odboru pedagogický asistent si mali možnosť vyskúšať arteterapiu a jej účinky.
Svetový deň boja proti AIDS
Aj na našej škole sme si ho pripomenuli symbolom červených stužiek. Ich pripnutím vyjadrujeme solidaritu s osobami, ktoré infekciou HIV alebo ochorením AIDS trpia. Najúčinnejším prostriedkom na zabránenie šírenia HIV a AIDS je prevencia.
Žiačka Paulová L. pripravila prezentáciu, ktorú odprezentovala ostatným študentom vo svojich triedach a Miková V. si pripravila rozhlasovú reláciu do školského rozhlasu.
Kam ďalej po SŠ?
V rámci kariérovej výchovy a poradenstva sa študentky venovali rozličným aktivitám zameraným najmä na poznanie svojich silných a slabých stránok, vlastností, ktoré sú potrebné pre výkon vybraných pomáhajúcich profesií.
V ďalšom kroku sa zúčastnili online motivačných prednášok, ktoré lektorovali bývalé absolventky našej školy, školská psychologička Mgr. Miriama Križmová a po nej Mgr. Laura Žišková, absolventka pedagogiky a vychovávateľstva. Okrem nich študentky mali možnosť klásť otázky a diskutovať aj s Mgr. Patrikom Lekešom, absolventom odboru učiteľstvo psychológie a ruského jazyka, doktorandom na Katedre rusistiky UKF v Nitre.
Lektori si pre naše žiačky pripravili pútavú prezentáciu o štúdiu na vysokej škole a priniesli aj postrehy z vlastnej praxe v odbore, ktorému sa venujú. Zhodnotili reálnu situáciu na trhu práce z pohľadu vybraných povolaní. Ďakujeme im za ich čas a rady!
Komenský na škole
Dnes, 15. novembra, sme si pripomenuli 351. výročie úmrtia velikána Jana Amosa Komenského. U nás je známy najmä ako systematik výchovy či „učiteľ národov“, ktorý sa venoval pedagogickej činnosti.
Navštívil nás jeho „duch“, ktorý nám porozprával o svojom nie ľahkom živote, preveril vedomosti našich žiakov zaujímavou tajničkou a nakoniec sme si krátkym kresleným filmom o Komenskom uctili jeho pamiatku.
27„Ten, kto nemiluje knihu, nemiluje múdrosť. Ten, kto nemiluje múdrosť, stáva sa hlupákom.“
J.A.Komenský
Vytvárame edukačné aktivity
Na hodinách metodiky hudobnej výchovy študenti druhých ročníkov vytvárali a prezentovali edukačné aktivity zamerané na dve základné hudobné činnosti uskutočňované v materských školách a školských kluboch detí, a to vokálne činnosti a hudobno-pohybové činnosti.
Báseň Strom v časopise Slovenčinári
Autorkou básne je žiačka 1.A triedy Leona Pavlovičová.
Odborná učebňa hry na hudobný nástroj
V odbornej učebni hry na hudobný nástroj – klavír pribudlo nové vybavenie, digitálne piano aj keyboardy, obnovili sme aj nástenky.
Zrak
Nie všetko, čo uvidíme na prvý pohľad, je skutočné. Nie každý pohyb, ktorí uvidíme na obrázku sa aj v skutočnosti deje. Ako je to možné? Keďže ľudský zrak nie je dokonalý, na hodine biológie a starostlivosti o zdravie človeka sme si vyskúšali naše zrakové vnímanie cez optické klamy a ilúzie.
Biológia človeka
V treťom ročníku sa žiaci oboznámili s 3 najznámejšími pohlavnými ochoreniami cez vytvorené prezentácie, uviedli zásady, prevenciu, príznaky aj zaujímavosti o ochoreniach AIDS, kvapavka a syfilis.
1
Projekty k téme poškodenia nervovej sústavy
Na predmete Biológia a starostlivosť o zdravie človeka si žiaci druhých ročníkov pripravili projekty súvisiace s poškodeniami a najčastejšími ochoreniami nervového systému. Niektorí porozprávali aj o svojich vlastných skúsenostiach a pripravili si aj prezentácie, ktoré odprezentovali.
4
Biela pastelka
Biela pastelka je symbolom neviditeľných línií, symbolom sveta nevidiacich. Biela pastelka znamená svetlo, keď okolo je tma.
Tento rok mohli žiaci prispieť do pokladničky v priestoroch školy a 24. septembra naši druháci vyzývali na podporu aj v uliciach Topoľčian.