Funkcie členov podporného tímu
Špeciálnopedagogická starostlivosť
Hlavnou činnosťou je podieľanie sa na procese prideľovania podporných opatrení pre žiakov. Poskytuje odborné konzultácie, poradenstvo a metodickú pomoc pedagógom, rodičom a žiakom. V prípade potreby sa podieľa na vypracovaní IVP žiaka. Podieľa sa na riešení problémov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, konzultuje s vyučujúcimi a rodičmi využívanie pomôcok pre žiakov s podpornými opatreniami. Realizuje hospitácie na vyučovaní s cieľom bližšie spoznať triedu, jednotlivých žiakov, pozorovať ich prácu na vyučovacej hodine. Buduje špeciálnopedagogickú knižnicu a pripravuje a zhromažďuje materiály pre prácu so študentmi. Ďalej sa vzdeláva, šíri osvetu a uskutočňuje prednáškovú činnosť. Predkladá návrhy a podnety na skvalitnenie a zefektívnenie výchovno-vzdelávacej práce so žiakmi s podpornými opatreniami. Zakladá, vedie, triedi a aktualizuje dokumentáciu k jednotlivým žiakom s podpornými opatreniami.
Sociálnopedagogická starostlivosť
Hlavnou činnosťou je spolupráca so žiakmi a ich zákonnými zástupcami. Identifikuje vývinové a individuálne charakteristiky žiaka a sociokultúrne prostredie a jeho vplyv na žiaka.
Rieši problémy výchovných ťažkostí, nevhodné správanie v triede, emocionálne a sociálne problémy študentov až po delikvenciu. Orientačne diagnostikuje odklon od normy v mravnej a sociálnej oblasti, emocionálnej narušenosti, v oblasti kriminálnych činov, drogovej a inej závislosti či iných problémových situáciách. Ako vhodnú prevýchovu používa metódu sociálnej opory, rekonštrukcie osobnosti, preúčania, povzbudzovania, ventiláciu, zásah do prostredia, nedirektívne či direktívne vedenie.
V spolupráci so školským poradcom a koordinátorom pre prevenciu závislostí vykonáva preventívne činnosti zamerané na predchádzanie a odstraňovanie rizikového správania žiakov a na predchádzanie a odstraňovanie sociálno-patologických javov. Zároveň poskytuje poradenstvo a intervenciu so zameraním na žiakov s rizikovým správaním, ohrozených sociálno-patologickými javmi a na žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. V oblasti výchovy mládeže je vychovávateľom a podporovateľom v ich osobnom raste, rozvíja a podporuje prosociálnosť, asertivitu, efektívnu komunikáciu, solidaritu, úctu, empatiu a iné osobnostné vlastnosti.
Psychologická starostlivosť
Poskytujú sa psychologické konzultácie žiakom, na rozvíjanie ich zdravého osobnostného rozvoja a psychického zdravia využitím moderných foriem a metód diagnostickej, poradenskej a preventívnej práce a to individuálne, skupinovo i hromadne, priamo, v bezprostrednom styku so žiakom alebo sprostredkovane prostredníctvom zákonných zástupcov, iných rodinných príslušníkov alebo pedagogických a odborných zamestnancov školy. Jej činnosť sa sústreďuje najmä na univerzálnu a selektívnu prevenciu, orientačnú diagnostiku, krízovú intervenciu. Vykonáva tiež ostatné odborné činnosti (pozorovanie, analýza správania žiaka na vyučovaní, analýza školských prác a ďalšie), ktoré môžu slúžiť ako podklady pre komplexnú diagnostiku v poradenských zariadeniach, teda na vyšších úrovniach podpory. Súčasťou intervenčnej činnosti je aj podpora inklúzie. Na tejto úrovni sa poskytuje podpora rovnako aj zákonným zástupcom resp. rodine žiaka a pedagogickým zamestnancom školy. Plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy a vzdelávania. Poskytuje metodickú a informačnú pomoc žiakom, pedagogickým pracovníkom školy a zákonným zástupcom žiakov. Zameriava sa na profesijnú a odbornú orientáciu žiakov, zosúladenie kariérneho vývinu žiaka s jeho individuálnymi predpokladmi, záujmami a potrebami trhu práce.